Değerli ziyaretçilerimiz, lütfen üye olurken kullanmış olduğunuz e-posta adreslerinizi doğru giriniz. Forum hakkındaki duyuru, bilgilendirme ve diğer kampanyalardan hemen haberdar olun! Giriş yaparken e-mail veya kullanıcı adı yazarak giriş yapabilirsiniz. Forum sitemize reklam vermek için bize [email protected] e-posta adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

hostgener esartpv

Whois Sorgulama ve DNS Lookup

Ücretsiz whois sorgulama ve dns lookup hizmeti için tıklayınız. Alan adının kime ait olduğunu bulmak çok kolay!

Whois Sorgulaması

İnternet sektöründe genel olarak bir internet sitesinin kime ait olduğunu ve hangi sunucuda barındığını öğrenmek için whois sorgulaması yapılır. Bu sorgulama neticesinde site ile ilgili birçok bilgiye rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Kelimenin kökeni İngilizce olmakla beraber “Who?” kelimesinin Türkçe karşılığı “Kim?” anlamına geliyor. Bu sistemi kısaca tanımlamak gerekirse sitenin kime ait olduğunu öğrenmenize yarayan sistem diyebiliriz. Her domainin bir sahibi olduğu için sahibi isterse bu alan adını istediği bir kişi ile anlaşma yaparak satabilir. Bu durumda domainin sahibi ile iletişime geçmek için sahiplik bilgilerine ihtiyaç duyulur. Tam olarak bu noktada whois sorgusu yardımınıza yetişecektir. Bu sorgu stili ile domain sahiplik bilgilerine erişebilirsiniz.

Whois Nedir?

Whois, internette yer alan kullanıcıların belirli bir domain hakkında bilgi alması için kurulan sorgulama sistemidir. Bu sistem aracılığıyla domainin barındığı IP ile ilgili bilgilere erişebilirsiniz. Bu işlemle birlikte eğer ki bir domainin boşta olup olmadığını sorgulamak istiyorsanız yine aynı şekilde bu domain sorgulama sistemi niteliği taşıyan sistemden faydalanabilirsiniz. Servisin çalışma mantığı aslında çok basittir. TCP 43. Port aracılığı ile çalışmalarını sürdürürken tarafınızca yapılan sorgulamalar bu porttan sorguları gönderir ve server sorguyu işledikten sonra sizlere geri sunar. Whois sorgulaması sonucunda ulaşabileceğiniz bilgiler; kayıt kuruluşu, başlangıç tarihi, güncelleme tarihi, bitiş tarihi, alan adı durumu ve alan adı sahibinin iletişim bilgileridir.

DNS Lookup Nedir?

DNS Lookup bir bağlamda belirli bir DNS kaydının sunucu üzerinden döndürülmesi anlamına gelmektedir. Bu işlemi örnekle anlatmak gerekirse; telefon rehberinizde kayıtlı olan bir numarayı aramak diyebiliriz. Aslında “Arama” olarak nitelendirilmesinin en önemli sebeplerinden biri budur. İnternet üzerinde sürekli olarak girip çıktığınız sitelerin hepsinin bir IP adresine bağlı olduğunu bilmeyen yoktur. Eğer ki DNS (Domain Name System) olmasaydı internet sitesine girerken turkwebmaster.net olarak değil de siteye bağlı olan IP adresini kullanacaktık. Adres çubuğuna sitenin adını yazdıktan sonra isim sağlayıcısına sorgu gönderilir ve bu sorgu sonucunda sitenin açılışı gerçekleşir. Bu bağlamda DNS olmasaydı site adını yazmak yerine direkt IP’yi yazarak siteye girmek zorunda kalacaktınız. Bir bakış açısıyla daha bu konuya bakmak gerekirse whois ile domain sorgulaması yaptığınız zaman IP adresini sorgulamış oluyorsunuz.

DNS Uzantılarının Anlamları Nelerdir?

Her site farklı farklı uzantılara sahiptir. Bu uzantıların seçimi tamamen internet sitesi sahibinin tercihine bırakılmıştır. Her ne kadar durum böyle olsa da uzantıların kendine ait anlamları bulunuyor. Bu anlamlara göz atmak gerekirse;
  • COM : Ticari Kuruluş
  • EDU : Eğitim Kuruluşu
  • ORG : Ticari Olmayan Kuruluş
  • NET : İnternet İşlevini Üstlenen Ağlar
  • GOV : Hükümete Bağlı Kurumlar
Her Whois sisteminde olduğu gibi burada da genel bir sorgu yaparak internet sitesi sahiplerinin erişime açık olan tüm bilgilerine rahatlıkla ulaşabilirsiniz. https://tr.wikipedia.org/wiki/Whois
Üst